BERAT BOZKURT

Arayüz Tasarımcısı & Arayüz Geliştiricisi

Tasarımcı mıyım, Kodcu muyum ?
Tem 11, 2015 - 8 Yorum

Tekrar karşınızdayım, bugün bu aralar hatta uzun zamandır kesinleşmeyen bir konu hakkında yazacağım. Şuan saat 01.15 ve bir yandan sahuru bekliyor diğer yandan da karanlığın içinde ekrana bakıyor, yeni şeyler keşfediyor ve sosyal medyalarda dolanıyorum.

5699093798_81ce16dd45_o

Bu yaşımda kadar yeni bir şey öğrenmek için o kadar farklı işlere, o kadar farklı dillere baktım ki… Neredeyse baktığım iş ve dillerden biraz da olsa bilgi sahibiyim. Bu noktada kendimde gördüğüm tek eksikse. Bunca genç yaşta o kadar fazla ve birbirinden farklı işlerle ve dillere uğraşmak oldu bence. Eğer sadece 2-3 dil ve 1 iş üzerine yoğunlaşsaydım. Şimdi daha iyi bir yere gelebilirdim diye düşünüyorum. Aklımda daima daha fazla öğreneyim vardı. Keşke bunu ilerleyen yaşlarda yapmayı planlasaydım. Ama akıl küçük işte :) Küçüklükten beri tasarım ile iç içeyim. Yani yapmaya çalışıyorum amatör olarak. Şuana kadar (Dışarıdan bir yerden iş gelmediği sürece) yaptığım sitelerimde kendi tasarımlarımı kullanmaya özen gösterdim. Bir çok sektörde karaladığım bir tasarım bulmanız imkan diyebilirim. Bu yaptığım tasarımları, tasarım konusunda iyi olduğunu düşündüğüm kişilerden de şu tepkiyi alıyorum. “Oğlum sen kodcu değil misin ? Ne işin var da tasarım yapıyon” kelimesini duyuyordum. Dediğim gibi girdiğim tüm sektör işlerinde kendi tasarımlarımı kullanmayı hedefliyorum ve yapmaya da devam ediyorum. Başkasına tasarım çizdirmeye kalksam ücreti ile, ben de zaten bir şey kazanamıyorum ki oraya vereyim. Bu işi şimdilik öğrenme, gelişme amaçlı yapıyorum. Bu yazıyı yazmayı bitirdikten sonra ise blog teması yapmayı planlıyorum. İlhamlar geliyor ilhamlar :)

 

Yapılan tasarımlar düz olduğu sürece kendim kodluyorum. Gösterişli bir şeyse eğer (jQuery falan gerekiyorsa) yapmakta zorlanıyorum. Küçükken bir salaklık yapmışım jQuery’i HTML ve CSS öğrenirken beraber öğrenmemişim. Keşke beraber öğrenseydim diyorum. Şimdi zorluk çekmezdim.

 

Şimdiye kadar dediğim gibi tüm tasarımları kendim yaptım ve kendim kodladım. Bu aralar da böyle devam edecek. Eğer belki olur da ilerleyen zamanlar da tasarımdan anlayan tasarımcıları verip tasarlatırım, ben de kodlarım.  Aslında yaptığım bu işin doğru olmadığını da biliyorum. Herkes kendi işini yapması daha iyi ama. Hem kendimi geliştirmek istiyorum hem de kendimi tatmin ediyorum :)

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere!

8 YORUM
 • Daha birkaç gün önce şu gif’e takılmıştı gözüm ve o an fazla vaktim olmadığından dolayı yazını sadece bir kısmını okuyabilmiştim, tamamladığım için mutluyum.

  • Berat

   Cevapla

   Yorumunuzu görmüştüm. GİF’e olan ilgiyi sevdim. Yazdığım her yazıda böyle GİFler kullanacağım. Yazıya renk katıyor diye düşünüyorum. Teşekkür ederim :)

 • aslında garip bi konu çoğu kodcu ay zamanda tasarımcıda olabiliyor

  • Berat

   Cevapla

   Herkes kodcu olabilir bence ama tasarımcı olamaz. Çünkü tasarım bence yetenek gerekiyor.

   • bu konuda haklısın işte, hayatta tasarım yapamam ve bence tasarım yetenek işi :) kod bilgi :)

 • Tasarım ciddi anlamda yetenek gerektiren bir iş

 • Normal bir resim sanıyordum gif miş kıpırdayan el beni korkuttu :)

 • Gif leri yazılarında daha çok kullanabilirsin renk katmış :)

YORUM YAZABİLİRSİN