BERAT BOZKURT

Arayüz Tasarımcısı & Arayüz Geliştiricisi

Neden Başka Sektör Değil de İnternet Sektörü ? #Mim
Tem 28, 2015 - 8 Yorum

Merhabalar, bana göre uzun bir aradan sonra blogumdaki ilk mim yazımı okumak için bu yazdıklarımı okuyorsunuz. Mim için Tahsin Abime hürmetlerimi sunarım. Bu mim sorusuna kendime soru olarak algılıyorum ve hemen blogum ile özleşen giflere yer vererek yazımızın asıl konusuna geçiyoruz :)

ca9ef016ad266c6d776ac8a8b6b6e0bbİnternet sektörüne girmem abimin sayesinde oldu diyebilirim. Ne zaman o bilgisayar mühendisliğini kazandı, benim de hayatım değişti diyebilirim. Onun bilgisayarında bulduğum eğittim setleri sayesinde benim şuan bulunduğum noktaya getirmesinde büyük bir yer kaplar.

 

Eğitim setlerini izledikçe bilgisayara olan merakım haliyle de arttı ve artmaya da devam ediyor. Günler, haftalar, aylar hatta yıllar geçtikçe bu merakıma + (pozitif) olarak yansımakta. Bu bana göre çok iyi bir durum. O eğitim setlerini izledikçe kendi kendime “Bu bilgisayar ile neler neler yapılıyormuş vay be!” dediğim oluyor. Böyle dedikçe de yeni yeni şeyler öğrenmek için kolları sıvadım ve birden bire araştırmalar yaparken kendi web sitelerin arasında bulundum. Arasında bulmuş olduğum sitelerin nasıl yapıldığını ve nasıl açıldığını merak eder oldum. En sonunda kendimi google de “İnternet sitesi nasıl açılır” diye aramalar yapmaya başladım. Edindiğim ilk bilgilere göre internet sitesinin açılması için domain ve hosting gerektiğini öğrendim. Bunların da olması için bir ücret ödemen gerektiğini öğrendiğimden sonra “bedava internet sitesi açma” gibisinden terimler ile aramalara son hızla devam ettim. Aramalarım da olumlu sonuçlar almıştım. Kendime ilk olarak wordpress.com’dan blog kurdum. O zamanlar yaşım 11 gibi idi herhalde. Ondan sonra 10tl.net vardı, şuan aktif mi bilmiyorum ama o site ile kendime forum, forumlar kurmuştum. Bu kurmuş olduğum forumlar 3 gün sonra idam ediliyordu ve yeni bir forum açmak için kayıt butonuna tıklıyordum.

 

Daha sonra abimin maddi yardımı ile kendime site açtım. Domain ise beratbozkurt.net idi ama sonra uzatmayı unuttuğum için domain elimden gitti :) Uzatılacağını bilmiyordum, daha sonradan öğrendim ben de. Alan adından da anlaşılacağı gibi kişisel bir blogmuş gibi görülüyor ama ilk blogum olduğu için her türden yazılar paylaşıyordum, paylaştığım bu yazılar ise yarısı kopyala yapıştır yolu ile yayınlanmış içerikti. Bir çok blog sahiblerinin sitelerine girerek yazmış olduğu yazılara bakıp hangi konulara ve sitenin kategorisi ne olduğunu bakıyordum. Böylelikle kendi çizgimi çizdim ve kendi özgün ve kişisel yazılarıma yer verdim.

 

İnternet sitelerini açınca tema arayışlarında bulunuyordum. Aradığım temalar bulamayınca wordpress ile temaların nasıl yapılacağını merak edip araştırdım ve kod bilgisi olduğunu öğrendim. Aslında az da olsa temel vardı. Çünkü abimin bilgisayarında eğitim setlerinden biri olan html ve css videolarını da izleyip, yazmaya çalışıyordum. Oradan temel oluşmuş demek ki hiç zorluk etmedim ve hemencik öğrendim sayılır. Öğrendikten sonra youtube videolardan wordpress tema yapımı diye aratıp çıkan videoları izledim ve işin mantığını kavramaya çalıştım. Daha sonra mantığını kavrayınca işler kolaylaştı ve hemen kendi temamı yapmış oldum. Yapmış olduğum tasarım ise istediğim bir şekilde ayarladım. İlk olduğu için amatörce oldu (gerçi hala amatörüm ama). İlk temayı sitemde kullanınca ziyaretçilerden tema ismini öğrenmek için mesaj atanlar gördüm ve bu ilgiye gerçekten çok mutlu oldum. Daha sonra wordpress temalar yaparak kendi sitelerimde kullanıyordum.

 

Genellikle kendi sitelerimde kendi temalarımı kullanmaya gayet ediyorum. Böyle temalar yaptıkça da kendimi geliştiriyorum. Ve şuan geliştiğimi düşündüğüm için (Hala da gelişmeye devam ediyorum) kendimi bu işten para kazanmak için tam zamanı olduğunu düşündüm birden ve başkalarına ücretli bir şekilde tasarımlarını koda dökme işlemini kendime iş edindim. Gerekse ofiste gerekse freelancer olarak çalıştım. Hala da bu sektörde devam ediyorum ama yakın zamanda android geliştiricisi olmayı düşünüyorum. İstediğim ve başkalarını eğlendireceğim oyun, uygulamalar yapıp arkadaş ve akraba çevremi güldürüp eğlendirmek istiyorum.

 

Kısacası internet sektöründe olmayı seviyorum çünkü bilgisayar başında eğleniyor ve mutlu oluyorum. Böyle olunca da akrep ve yelkovanı istediğim gibi yönetebiliyorum. Sever yapınca böyle olur, size de öneririm. Ne yaparken mutlu oluyorsanız o işi asla ama asla bırakmayın ve istekli olmadan vazgeçmeyin.

 

Bunu mim’e ek olarak eklemek istiyorum. Ben genellikle kişisel blogları yakından takip ediyorum. Kişisel blogların yer aldığı bir gazete olsa çok iyi olur aslında. Günlük gelecek ve okuyacaksın, güzel olmaz mı sizce ?

8459fa9c7f0bd658a11b44654ddae53c

Tahsin abi’nin mimlediği Emin Kardeşim mim’i sonlandırmış ama ben sonlandırmak istemiyorum ve devam etmesini istiyorum. Ben de bu mimi Ali Emre Kaya , Oğuzhan İsa Temiz bir de Erbilen abime yolluyorum.

 

Blogumdaki ilk mim yazısının sonuna geldik. Fazla uzatmak istemedim ve 636 kelime de noktayı koymak istedim. Eğer yazıyı uzun tutsaydım okumayacaktınız biliyorum :) Neyse hadi bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

8 YORUM
 • Güzel bir yazı olmuş Berat ağabey, sıkılmadan okudum :) Ağabey’im yoktu ama kendi merakım ve çevremde edindiğim dostlar/ağabeyler bana çok yardımcı oldular sağolsunlar. Önemli olan çabalamak ve hırslı olmak diyelim :)

  • Berat

   Cevapla

   Sağ olasın Mertcan. Tabii ki de çaba ve hırs olmazsa buraya kadar gelemezdim. Çabalamak bu işi öğrenmede en büyük pay.

 • Herkesin bir hikayesi var. Senin hikayenin kahramanı da abin :D

  • Berat

   Cevapla

   Aynen. Kahraman abim benim haha :D

 • fatih

  Cevapla

  Yorumlarda kullandığınız fontu öğrenebilir miyim acaba?

  • Berat

   Cevapla

   Open Sans. Font boyutu ise 13 px

 • Güzel yazı için teşekkürler. Sanırım benim kahramanım da babam :)

  • Berat Bozkurt

   Cevapla

   Ben teşekkür ederim :) Güzelmiş ya :D

YORUM YAZABİLİRSİN