BERAT BOZKURT

Arayüz Tasarımcısı & Arayüz Geliştiricisi

Fatih Özdemir (Fozdemir) ile Röportaj Yaptık #2
Ağu 15, 2015 - 6 Yorum

Merhabalar, bir röportaj yazı dizime daha hoş geldiniz. Bildiğiniz üzere kişisel bir blog tutuyorum ve tuttukça da -en azından bu blogta- alanında tanınmış kişiler ile yeni yaptığım röportajları sizlere sunacağım. Bildiğiniz gibi ilk röportajımı Hasan Yaşar ile yapmıştık. Bu Röportaj yazımızın 2. si olduğu için ufaktan böyle yazılar ile başlamak istedim. İlerleyen röportajlarda böyle başlamadan direkt röportaja girmeyi de düşündüğümü buradan belirteyim.

 

Bu röportajımızı Fatih Özdemir yani fozdemir ile yaptık. Kendisi www.fozdemir.com‘un sahibi. Benim gibi diyemeyeceğim ama o da bir blogger. Bana göre blogger kavramı 7 sıradan oluşsa 1. sırasında olan bir blog yazarı kendisi. Yazıları yanında çektiği fotoğrafları da es geçmeyelim tabii ki.

 

Kendinizi 3 cümlede tanıtır mısınız ? Varsa en sevdiğiniz ve sevmediğiniz özelliğiniz/özellikleriniz nelerdir ?

İnsanın kendini 3 cümleyle sınırlandırması çok zor bir soru, fakat sektörle alakalı aklıma ilk gelenleri şöyle sayabilirim: Girişimcilikten korkmayan, projesiz kalamayan ve hayatın her alanında öğrenmeye-öğretmeye açık olan biriyim :)

En sevdiğim özelliğim; “ben bunu yaparım” adına çıktığım yolda kolay kolay pes etmememdir. En sevmediğim özelliğim ise insanlara fazla güvenmem ve fazla değer vermemdir. Bu aslında güzel bir şey, fakat karşımdaki insan bu değerimi sarsarsa hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabiliyor ve anında silebiliyorum. İşte bunu sevmiyorum.

 

İnternette forum, sosyal medya vb. sitelerde üyelik alırken kullandığınız özel bir kullanıcı adı var mıdır ? Eğer varsa hikayesini paylaşır mısınız ?

Kullandığım kullanıcı adları çoğunlukla fozdemircom ve fatihozdemir ‘den oluşuyor. Eğer Fozdemir Blog’u da ilgilendiren bir sosyal medya hesabım ise genelde fozdemircom’u kullanırım. Daha çok kişisel amaçlarım ön plandaysa fatihozdemir genel tercih sebebimdir. Hikayesi ise gördüğünüz gibi çok basit ve düz mantık :)

 

Bilgisayar başında neler yaptığınızı, neler ile uğraştığınızı yakın çevrenize anlatır mısınız ?

Anlatmayı çok isterim ama genelde anlamazlar. İnternette birden fazla konuyla ilgili olduğum için, “yaw sen tam olarak ne yapıyorsun” sorusuna sürekli yarımyamalak cevaplar vermek zorunda kalırım. Genelde de açıklayamam :)

 

Kişisel Blog kavramı size çağrıştırdığı ilk kelime ?

Online CV gibi geliyor. Eğer biri sizi tanımak istiyorsa blogunuza bakması yeterlidir. O yüzden kişisel bloglarda paylaşılan şeylere dikkat edilmelidir. Sırf ilgi çeksin ve fazla okunsun diye sizi yansıtmayan bir içerik girerseniz, hakkınızda tuhaf düşünülmesine sebep olabilirsiniz.

 

Blogunuzda neredeyse her yazı da yorum var diyebiliriz. Bu yorumları neye borçlusunuz ?

Aslında çok fazla yorum yok. İnsanların artık vakti çok değerli. Özellikle Google’dan gelen ziyaretçiler araştırmakta oldukları konuyu öğrenip, anında blogu terk ediyorlar. Türkiye’deki internet kültürünü bu yüzden çok fazla sevmiyorum. Ne yazık ki yazdığım yazının ve aratarak ulaştığı sitenin “Google” olduğunu zanneden çok insan var. Bazen yazmak için saatlerimi harcadığım yazıya hiç yorum gelmediği zamanlar da oluyor. Yorumlar artık benim için etkileşim değeri ölçütü olmaktan çıktı. İnsanların o anki psikolojisine bağlı bir durum ve tercih.

 

Gençlik yıllarınızı (11 – 17 yaş) nasıl geçirdiniz ? Nasıl bir çocuktunuz ?

İnternetteki girişimcilik serüvenimin temelleri tam olarak bu yıllarda atıldı aslında. Beni çevremde bu işlere yönlendiren kimse yoktu, aksine yapmam da istenmezdi. Ama mücadelemi kaybetmeden bu yolda devam ettim. Yaşıtlarım sokakta top koştururken; ben en basitinden HTML nedir diye araştırmalar yapmakla ve İstanbul’u keşfederek bloga yazmakla meşguldüm. Bu yüzden olması gerektiği gibi bir çocukluk yaşamadım. Pişman da değilim, ama bazen keşkelerim oluyor.

 

Blog hayatınız ne zaman ve nasıl başladı ?

İlk olarak 2010 yılında başladı. İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu dönemde blogumda (Fozdemir Blog) İstanbul’u yazmayı hedeflemiştim. Üniversiteye başlayınca daha çok seyahat bloguna çevirmeye çalıştım. En son kişisel blogda karar kıldım ve Fozdemir Blog’da o şekilde ilerliyorum.

 

Fozdemir ve Giresunblog hakkında biraz bilgi verir misiniz ? Hedefleri ve şuan da bulunduğu nokta nedir ?

Fozdemir Blog daha çok kendi hayat deneyimlerimden ve ilgi alanlarımdan oluşuyor. Giresun Blog ise biraz daha yerel bir proje. Şuanda Karadeniz’in en güzel şehri diyebileceğim Giresun’un nufüsu az olsa bile, dünyada milyonlarca Giresunlu var. Hepsi göç etmiş ve çoğunluğu yurtdışında yaşıyor. Bütün bu kitleyi blog çevresinde toplamayı hedefledim. İstedim ki her Giresunlu’nun sesini duyurabileceği bir platform olsun. Bunu da blog kurarak sağladığımı düşünüyorum. İki projem de olması gereken konumdalar. Ama tabi hedef her zaman daha ilerisi.

 

Blog tutmak dışında ne ile uğraşıyorsunuz, hobileriniz nelerdir ?

Şuanda üniversite eğitimim devam ettiği için daha çok kendimi geliştirmeye yönelik adımlar atıyorum. Yeni kültürler keşfetmek ve bir şeyler araştırmayı çok seviyorum. Benim için vakit geçirme anlayışı kafede oturmaktan ziyade, yeni yerler görmekten ibaret. Ömür kısa, kaybedecek zaman yok :) O yüzden her günü mutlu ve huzurlu geçirmemi sağlayacak faaliyetler peşindeyim. Fotoğraf çekmeyi de seviyorum. Instagram üzerinden (@fozdemircom) çektiğim fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

 

Blog tutmaya yeni başlayanlara öneri, tavsiyeleriniz var mı ? Varsa nedir ?

Herkese aynı tavsiyeyi sunuyorum genelde, çünkü blog dünyası gerçekten güzel bir yer. Eğer bir şekilde blog yazmaya karar verdiyseniz öncelikle oturup bunun geçici bir heves olup olmadığını düşünün ve kendinize karşı dürüst olun. Eğer gerçekten blog tutmayı istiyorsanız başlayın. Çünkü ilk yazdığınız yazıları sadece çok yakın arkadaşlarınız okuyacak. Birkaç ay geçtikten sonra hala sizi yeni birileri keşfetmemişse canınız sıkılacak ve vazgeçeceksiniz. Önemli olan bu konuda pes etmemek. Bunu sağlarsanız başarıya ulaşabilirsiniz. Şuanda Türkiye’deki çoğu popüler blog yazarı tükenmişlik sendromuna kapılmış durumda. Onlar bile bu haldeyse, yeni başlayanların bu konuda daha da fazla dikkatli olması gerekiyor :)

 

Kendisine sorduğumuz soruları cevapladığı, güzel bir şekilde karşıladığı için teşekkür ederim. Eğer aklınızda şu kişi ile röportaj yapılsa güzel olur diyorsanız bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

6 YORUM
 • uzun zamandır takip ettiğim bir arkadaş.Fozdemir her zaman takip ederim.ayrıca giresun blog dada takip ederim.Giresun tanıtımına güzel bir şekilde destek oluyor.

 • Berat hocam yine herzamanki güzel bir röpörtaj olmuş,ellerine sağlık.

  • Berat

   Cevapla

   Teşekkür ederim görüşleriniz için :)

 • Fatih Özdemir başarlı biri tebrik ederim. Güzel röportaj olmuş.

  • Berat Bozkurt

   Cevapla

   Teşekkür ederim :)

 • Röportajlar özgün içerik yaratmak için çok faydalıdır.

YORUM YAZABİLİRSİN