BERAT BOZKURT

Arayüz Tasarımcısı & Arayüz Geliştiricisi

Bana Göre Windows 10…
Ağu 04, 2015 - 12 Yorum

Merhabalar, görmüş olduğunuz gibi karşınıza son yazıdan 1 hafta sonra çıkabildim. Çıkma fırsatı buldum. Freelance olarak aldığım işleri bitirmek ile uğraşırken hemen günler geçmiş, 1 hafta olmuş bile.

Bugün bilgisayarıma Windows 10 kurdum. Bunun hakkında görüşle ve dileklerimi, şikayetlerimi bu yazıda bulma imkanınız var. Windows 10’a geçme konusunda kararsızdım. Bunu üzerine r10 da konu açtım ve tartışma konusu açmış oldum. (İlk defa bir forumda bu kadar cevaplanan ve görüntülenen bir konum oldu, hayırlı olsun bana ) Verilen cevaplara göre çoğu Windows 10’dan memnun azı da memnun değil. Hata ile karşılaştıkları bir yer falan olmuş sanırsam.

 

Gece tüm işlerimi bitirdim. Windows 10 kurulum yöneticisini açtım ve indiriyorum. 2 saatte indirir diye açmıştım ama 2 saatte indirmedi. Bekledim bekledim. Yüklemedi, kapattım bilgisayarı sabah açtım. Yarım saat daha bekledim ve hele şükür kurdu. Şimdi kullanım aşamasını başka bir paragrafta değinelim.

 

-Bu arada kaç gündür bizim burada havalar sıcaktı. Şimdi hava öyle bir esiyor ki anlatamam :) Daha 2 gün önce Keşke biraz #esse dediğim çok oldu. Keşkelerim kabul oldu :) –

 

Windows 10 geçmeme en çok posta uygulaması oldu diyebilirim. Windows 8′ de posta uygulaması vardı kullanıyorum desem yalan olur. Çünkü hiç kullanmıyordum, işime yaramıyordu. Sadece hotmail kabul ediyordu o da benim işime yaramıyordu. Çünkü her zaman gmail kullanıyorum, daha kolayıma geliyor. Windows 10 da eğer yine bu özellik olmasaydı tekrardan windows 8 ya da windows 7 ye geçebilirdim. Bu gmail uygulaması kalmama yetti.

 

İlk yüklediğim zaman biraz kasmalar oldu ama şuan herhangi bir kasma söz konusu bile değil. Şuan da akıcı bir şekilde kullanıyorum. Sevmediğim bir şey olan. Alt tarafta bulunan ikonların üzerine sağ tıklayınca açılan pencerenin siyah tonlarda olmasını beğenmedim o kadar. Geri kalan her şey tam yerinde ve güzel olmuş.

 

Ha başlat menüsüne değinmeden edemeyeceğim. Bu sefer başlat menüsü olmuş bence. Diğer sürümlerde başlat menülerini sevmiyordum, sevmedim. Bu sefer bana göre çok kullanışlı olmuş. Başlat menüsü dışında bildirimler bölümü de güzel olmuş. Eğer bir mail falan gelirse hemen ne geldiğini görebiliyorum. İşimi hızlandırıyor.

 

Eğer henüz Windows 10′ a geçmediyseniz bence hiç beklemeden Windows 10 kurmanız gerekiyor. Fazla da geç kalmış sayılmazsınız. Ama biraz daha beklemeye devam ederseniz geç kalmış olacaksınız.

12 YORUM
 • Teşekkürler kanka kısa zamanda geçmeyi düşünüyorum :)

  • Berat

   Cevapla

   Geç geç, Senin geçmen şart aslında :D

 • Ben de daha dün gece kurabildim Berat abi :) Çok hoş bir işletim sistemi olmuş bana göre.

  • Berat

   Cevapla

   Yukarıda da değindiğim gibi Posta uygulaması olmazsa geçmezdim :D

   • Ben daha çok arama butonu için geçtim abi, klavyede arama butonu yok. Makro olarak da eklenmiyor baya sorun çıkartıyordu. Şimdi çok iyi :D Mağaza 8.1’de giriş yapmayı zorunlu kılıyordu artık o da yok. Sıfır sıkıntı :)

    • Berat

     Cevapla

     :D O da bazen çalışmıyor diye duydum :)

 • Görünüşe bakılırsa w10 baya sevildi :)

  • Berat

   Cevapla

   Hem de ne sevilme :D

 • Ben başlat menüsü ve tablet ekranı hariç tüm herşeyiyle sevdim aslında la.. Hayırlısı olsun :)

  • Berat

   Cevapla

   Görmüşündür Tablet Ekran’ından bahsetmedim bile. Bahsedilecek bir tarafı yok :D Başlat menüsüne laf ettirmem ama abi haberin ola :D Sağ olasın

 • Ben windows 7 kullanıyorum ve çok memnunum bir ara windows 8 e geçmeyi düşünmüştüm fakat onunda özelliklerini secmemiştim bana göre en iyisi windows 7 :)

  • Berat

   Cevapla

   Ben şuan windows 10 kullanıyorum ama ufak tefek kasmalar başladı. Eğer böyle giderse tekrar windows 8′ e geçebilirim.

YORUM YAZABİLİRSİN