BERAT BOZKURT

Arayüz Tasarımcısı & Arayüz Geliştiricisi

Bana Göre Blogcular Dünyası
Ağu 19, 2015 - 15 Yorum

Merhabalar, kısa bir aradan sonra yine karşınıza gelme fırsatı buldum ve buradayım. Twitter‘dan takip edenler bilirler 5 günlüğüne İstanbul’a gitmiştim. 5 gün boyunca gezdik dolaştık. Gündemden de uzak kaldık haliyle. Dün geldik ve bugün işleri bıraktığım yerden devam etmeye başlayalı tam 12 saat oldu. Hayatım boyunca ilk kez en kalabalık caddesini İstiklal Caddesinde girdim. O anı anlatacak bildiğim bir gif var onu da burada göstereyim. Giriş bölümünü fazla uzatmayayım :) Aşağıdaki gif te cadde bu kadar kalabalık değil ama hareketli olan kısım benim aklımdaki şeyi özetlemiş. Artık siz giften ne anlıyorsanız yorum ile belirtebilirsiniz.

584a78bc55a1a73956db622393541894

Bu yazımda blog dünyası ve yazarları hakkındaki görüşlerimi belirtmek istiyorum. İstemekle kalmayıp hemen aklımdaki yazıyorum.

Bildiğimiz gibi günümüz internet çağı ve neredeyse bilgisayar ile ilgilenen ve ilgilenmeyen herkes blog açıyorlar ve açıyorlar da. Bazıları kişisel blog bazıları kişisel blogmuş gibi gösterilipte teknoloji blogu olan bazıları ise teknoloji blog. Neden böyle bir cümle kurdum hemen açıklayayım. Adam kendi ismi ile site açıyor, siteye girdiğimde kişisel bloga girdiğimi sanıyorum. Ama sadece sanıyorum. Bi girdim “En iyi yeni nesil akıllı telefon işlemcisi hangisi?” adlı bir yazı paylaşmış. İçimden direkt “Vay be arkadaş ne kişisel siteler var” diyorum. Doktorsunuz ve sağlık üzerine yazılar olur tamam derim. Ama böyle siteler kendileri ile alakasız olarak yazı yazınca sinirleniyorum resmen.

 

Eğer bir bloga kişisel blog diyorsan kişisel yazılarını yayınla kardeş. Kişisel blogda gidip teknoloji yazısını paylaşma. Eğer paylaşacaksan da sağdan soldan aldığın yazıları yayınlama. Güzel bir incele ve inceleme adlı kategori de yayınla.

 

Bir diğer taraftan da site başlığına baktığımda ve (eğer imkanım varsa) site sahibi ile iletişime geçiyorum. “Siteniz kişisel blog mu ?” diye soru yöneltiyorum ve o da “Evet” diye cevap veriyor. İçerikleriniz kişisel değil. Kişisel yazıların yanında özgün bile değil, bir kaç siteden kopyala yapıştır yolu ile paylaşmışlar. Bence onlar ziyaretçiler için değil, kendileri için değil sadece ve sadece google için yazı yazıyorlar.

 

Kabul ediyorum blog açtığımda ben de beratbozkurt.net adında domain almıştım ve kişisel blog diyordum. Yazılar ise her türden içerik vardı. Ama o zaman bilmiyordum ve zaman geçtikçe ve çevremden görüşlerini aldıktan sonra vermiş oldukları görüşleri dikkate alarak kendime çizgi çizdim ve o çizgiden de dışarıya çıkmamaya çalışıyorum. Şuanda da kişisel bir blog benim gözümde web günlüğü olarak gözüküyor. Yaş 30-40 bulunca geri dönüp okuyacağım ve  yaşında neler yapmışım diyebileceğim bir site oluşturmayı hedefledim. İnşallah bir aksilik olmasa da o zamana kadar yazı girmeye çalışacağım. Bu blogda sadece eleştiri- şikayet-kişisel yazıları ile besleyeceğim.

 

Bir diğer husus ise çoğu kişiler yorum bencili olarak görüyorum. Sitesine giriyorum, bakıyorum ki yazılarında 1 tane bile yorum yok. Site sahibi umudunu yitirmesin, yazılarımı kimse okumuyor düşüncesine kapılmasın diye girip yorum yapıyorum. Eğer hoşuma giden bir yazı olursa da destek olmak için sosyal medya hesaplarımda paylaşıyorum. Ben kendimden örnek vereyim. Yazılarıma yapılan yorumlara Teşekkür etmek için eğer site adresi varsa sitesine gidip yorum attığımı bilirim. Bir nevi dayanışma. Çoğumuz da hoşuna giden bir yazı olunca paylaşmaktan ve yorum yapmaktan korkuyor desem yeridir -Çoğu dedim herkes demedim ona göre :)- .

 

Neyse fazla uzatmayalım. Burada bitirelim. Bu yazı da fazla şikayette bulundum gibi ama bence böyle bir yazı gerekliydi umarım gerekli yerlere gitmiştir. Kalın Sağlıcakla.

Ekleme : http://www.bloggokhantekin.com/2015/08/kisisel-blogmu-teknoloji-blogumu-belli-degil.html Bunun ile ilgili Gökhan Tekin de düşüncelerini paylaşmış. Okumak isterseniz.

15 YORUM
 • Vurdu gol oldu. Bu düşünceler gerçekten çok değerli. Baştan sona sıkılmadan okudum. Gereksiz “sözde” kişisel bloglardan tut da blog yazarlarının ilacı olan yoruma varana kadar haklısın Berat abi :) Eline, yüreğine sağlık :)

 • Kişisel blogları takip etmeye bayılıyorum. Çok enteresan hikayeler ortaya koyuyorlar.

 • Güzel bir konuya değinmişsin berat :). Blog tutmak bazen bir sanat bazense de içini dökmek için harika bir platform haline geliyor :).

  • Berat

   Cevapla

   Ben nedense sanat olarak görmüyorum. Dediğin gibi içimi döktüğüm bir platform olarak görüyorum. Çünkü normalde içine kapanık biriyimdir. Bloglar sayesinde içimi dökebiliyorum.

 • Süper bir yazı olmuş kardeşim yüreğine sağlık. Zevkle okudum fakat bugün iphone ilgili bir içerik yayınlamıştım valla özgündü içerik :) Kişisel deilmi acaba benim blogum :(

  • Berat

   Cevapla

   Yine de her yazın böyle değil ama. Sadece 1 tane aralarda oluyor. Ben kişisel blog olarak gösterilen bloglarda öyle yazılara girmiyorum açık olarak söyliyim yani :)

 • ama bu kişisel bloga nasıl baktığınla alakalı, tamam haklısın title kişisel blog yazıyor ama ilgilenilen bir teknoloji konusu yazılabilir. ben öyle yapıyorum mesela, kendi kullandığım teknolojileri veya kullnmaya can attığım teknolojileri blogta yazabiliyorum. teknoloji yazılarının b*kunu çıkarmadan şaapmak lazım

  • Berat

   Cevapla

   Eğer öyle yazıyorsan amenna. Ne kişisel blogmuş görülüpte teknoloji sitelerinde bulunmayan teknoloji içeriğini yayınlamış. Teknolojiye olan ilgini yazabilirsin. Zaten o kişisel oluyor ben bunu seviyorum demek istiyorsun orada. Ama sen gidip sadece sistem özelliklerini belirtirsen işte o bence kişisel blog olmaktan çıkıyor.

 • Benim blogumda anlatmak istediklerimi sen çok daha iyi vurgulamışsın kardeşim, Sana sonuna kadar katılıyorum. Eğer bir sitede tamamen teknolojiden bahsedilecekse bu kişisel blog olmamalı bence veya en azından sitenin adı o şekilde olmamalı bence bu tamamen insanları kandırmaktan başka bir şey değil.

  • Berat

   Cevapla

   Eyvallah abi. Öyle sitelere girip çıkmam 1 dakikamı almıyor. Kendileri kaybediyor bence

   • Kesinlikle kardeş bende hiç bakmadan geri çıkıyorum.

    • Berat

     Cevapla

     ben yine 1 dakika duruyorum :) Neden çıktığımı araştırsın diye

 • Hocam zamanında seninle aynı hataya bende düşmüştüm, sağdan soldan topladığım haberlerle karma haberler yazıyordum. Hani en azından özgün olmasını istiyordum. Şu anda kişisel blogların hatırı sayılır bir kısmı çöp ve bildiğimiz teknoloji sitesi. Sadece Google’dan hit alıp para kazanma amaçlı.
  Uzun yorum yazmayı bırakmalıyım bence :D

  • Berat

   Cevapla

   Bence büyük bir kısım düşmüştür o hataya. Teknoloji sitesi de çoğaldı bu ara :D İlk başlarda ben de hit alıp, para kazanma derdindeydim. Ama şimdi öyle bir düşünmüyorum. Öyle düşüncem kayboldu. Bence gayet güzel uzun yorum atmak iyidir. Düşüncelerini, eleştirilerini ifade ediyorsun. Devam devam :D

YORUM YAZABİLİRSİN